I 70 år har historikere prøvd å finne ut hvorfor Hitlers betrodde medarbeider Rudolf Hess i mai 1941 fløy til Skottland, der han ble tatt til fange av britene. Nå mener en forfatter at han har løst gåten, etter 20 års forskning.
Ifølge John Harris lurte en britisk agent Hess til å tro at han kunne bane vei for en allianse mellom Tyskland og Storbritannia. Agenten ble i januar 1941 utstasjonert i Sveits av den britiske etterretningstjenesten MI6 for å sende falske beskjeder til Berlin. Meldingene gikk ut på at det britiske kongehuset ønsket å erstatte Winston Churchill med en tyskvennlig statsminister. Ifølge Harris, som har fått fatt i agentens historie ved å intervjue sønnen hans, fikk beskjedene overbevist Hitler, og naziføreren beordret derfor Rudolf Hess til å dra til Skottland for å innlede forhandlingene med britene.
Flere historikere tviler imidlertid på teorien til Harris. De peker blant annet på at Hess i 1941 ikke lenger var interessant for MI6, ettersom han var redusert til en bifigur i Hitlers stab.
....at Rudolf Hess i 1946 ble dømt til livsvarig fengsel og sonet i Spandau-fengselet i Berlin? Mens mange andre nazitopper i Spandau med tiden ble løslatt på grunn av sviktende helse, nektet sovjetrusserne kategorisk å løslate Hess, selv om han beviselig ikke hadde spilt noen stor rolle etter utbruddet av andre verdenskrig. Fra 1966 var Hess derfor den eneste fangen i Spandau-fengselet. I 1987 begikk den da 93 år gamle Hess selvmord ved å henge seg i en ledning.
Nytt blad: Historie nr. 8 er i salg nå. Les bl.a. om millioner av tyske barn som ble tatt opp i Hitlerjugend og hjernevasket til krig.
Historie: Fantastisk bokserie tar deg med til historiens avgjørende hendelser. Få første bind nå for kr 20 - og spar kr 209.
Quiz og test: Hva vet du om fortidens sivilisasjoner? Se hva du vet med tre kjappe spørsmål.
Ideer: For en ivrig skøyerfant er det ingenting som overgår aprilsnarr.
Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.
Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.