Hagia Sofias hemmeligheter opp i dagen

En forskergruppe har som de første på mange hundre år fått muligheten til å undersøke tunnelene under Hagia Sofia-moskeen. Fagfolkene fant blant annet benrester og feltflasker.

Det er gjort bemerkelsesverdige funn i tunnelene
Getty Images
Det er gjort bemerkelsesverdige funn i tunnelene

En gruppe forskere og den tyrkiske filmskaperen Göksel Gülensoy har gjort en rekke oppsiktsvekkende funn i tunnelene under Hagia Sofia-moskeen i Istanbul. Forskerne, som er i gang med en dokumentar om den 1700 år gamle bygningen, har funnet både feltflasker, skovler og bøtter i vannreservoarene under den tidligere kirken.

Gruppen har også undersøkt noen av tunnelene som går fra moskeen og – ifølge historiske kilder – videre ut til blant annet det berømte Topkapi-palasset. Den ene tunnelen viste seg å være 283 m lang og munnet som forventet ut i palassets gårdsanlegg. I en annen tunnel fant gruppen to store rom med knokler – sannsynligvis graver for Hagia Sofias første prester eller noen av Konstantinopels viktigste helgener.

Museumsdirektøren ved Hagia Sofia, Haluk Dursun, mener at oppdagelsene er så viktige at det kan komme på tale å stenge Hagia Sofia mens arkeologer undersøker funnene nøyere.

Gülensoy og gruppen med forskere er de første på flere hundre år som har fått tillatelse til å undersøke de gåtefulle tunnelene.

Få det beste fra Historie

Historie fyller 5 år, og vi har samlet de beste artiklene og temaene i et fantastisk gullnummer.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Historie. Påmelding her

Gallup

Hvilket av verkene nedenfor er etter din mening historiens mest innflytelsesrike ikke-religiøse verk?


Hva vet du om terror?

Hvilket angrep? Bomben raserte denne bygningen og drepte 168 mennesker.

Quiz og test: - Ta testen og finn det ut - kanskje blir du klokere...

Hva vet du om Latin-Amerika?

Hvilken person?

Quiz og test: - Ta testen og finn det ut - kanskje blir du klokere ...