I musketerenes første leveår lå to korps i bitter strid med hverandre. Ludvig 13.s rådgiver, kardinal Richelieu, ble så begeistret for kongens kårdesvingende livvakter at han straks skapte sitt eget korps. Det ble startskuddet for en lang kamp – ofte muntlig, andre ganger bevæpnet – om hvem som var de ekte og mest fryktløse musketerene.
For ikke å fornærme kongen ved å etterligne ham for mye utstyrte Richelieu sitt eget korps med svarte hester, og derfor ble de kalt «de svarte musketerer» – til forskjell fra kongens, som red på grå hester.
Da Richelieu døde, overtok etterfølgeren hans korpset, men i 1660 slo den ambisiøse Ludvig 14. de to korpsene sammen og la dem inn under kongemakten. Selv om de to enhetene offisielt ble til en, markerte hestedekkener i ulike farger likevel den opprinnelige forskjellen.
Historie fyller 5 år, og vi har samlet de beste artiklene og temaene i et fantastisk gullnummer.
Quiz og test: - Ta testen og finn det ut - kanskje blir du klokere ...