Inkaer bygde linje av festninger

Inkaene var kanskje i gang med en storkrig mot et naborike.

De 20 inka-fortene ligger på toppen­ av en død vulkan.
Instituto Nacional de Patrimonio Cultural
De 20 inka-fortene ligger på toppen­ av en død vulkan.

Arkeologer har funnet bevis for at inkaene var i gang med en storkrig mot nabofolket i det som i dag er Ecuador, like før spanjolene kom på 1500-tallet.

Ifølge antropologen Samuel Connell fra Foothill College i California har forskerteamet hans identifisert 20 inkafort samt to fort bygd av
cayambe-folket.

Inkaene ville utvide riket

Fortene er bygd rundt den døde vulkanen Pambamarca, og ligger som en forsvarslinje mellom de to folkeslagene. Ifølge Connell underbygger funnet tidlige spanske beretninger om at inkaene noen tiår før spanjolene kom til Sør-Amerika forsøkte å erobre nabofolkets områder.

Erobringstoktet resulterte i en lang og blodig krig, og først etter 17 år greide inkaene å innta de sterke fortene til fienden.

Hitlerjugend ble kanonføde

Nytt blad: Historie nr. 8 er i salg nå. Les bl.a. om millioner av tyske barn som ble tatt opp i Hitlerjugend og hjernevasket til krig.

Kjøp Historiens Vendepunkter

Historie: Fantastisk bokserie tar deg med til historiens avgjørende hendelser. Få første bind nå for kr 20 - og spar kr 209.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Historie. Påmelding her

Gallup

Illustrert Vitenskap

Quiz: Tre kjappe om fortidens sivilisasjoner

Quiz og test: Hva vet du om fortidens sivilisasjoner? Se hva du vet med tre kjappe spørsmål.

National Geographic

Hvem fant opp aprilspøken?

Ideer: For en ivrig skøyerfant er det ingenting som overgår aprilsnarr.

Prøv Historiebladet

Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.

Ta diktatortesten

Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.