Loch Ness: Hvem så uhyret først?

Når ble det skotske Loch Ness-uhyret sett første gang?

I 1934 sto dette bildet på trykk i Daily Mail. Det viste angivelig Loch Ness-uhyret.
mary evans & scanpix/akg-images
I 1934 sto dette bildet på trykk i Daily Mail. Det viste angivelig Loch Ness-uhyret.

«Nessie» omtales første gang i verket Vita Columbae – Columbas liv – skrevet av abbed Adomnán på den skotske øya Iona rundt år 700.

I år 563 hadde den irske helgenen St. Columba reist til Skottland for spre Guds ord blant de hedenske piktene. Han grunnla kirken på Iona, og dro herfra inn i det skotske høylandet.

På en av sine reiser møtte Columba ifølge Adomnán noen folk i ferd med å begrave et lik. De fortalte at den døde var blitt offer for monsteret som levde i den langstrakte og dype sjøen Loch Ness. Resolutt befalte helgenen en mann i følget sitt å svømme over til motsatte bredd. Da uhyret viste seg, gjorde Columba korsets tegn og befalte det ikke å komme nærmere. Beistet stoppet brått, og forsvant tilbake i dypet.

Loch Ness-uhyret var borte i 1000 år

Uhyret i Loch Ness holdt seg deretter ute av syne i over 1000 år, frem til George Spicer og hans kone i 1933 fortalte at de hadde sett et langt, slangelignende vesen ved bredden av sjøen. Andre beskrev snart lignende opplevelser, og allerede i 1934 ble et fotografi av «Nessie» offentliggjort.

Hitlerjugend ble kanonføde

Nytt blad: Historie nr. 8 er i salg nå. Les bl.a. om millioner av tyske barn som ble tatt opp i Hitlerjugend og hjernevasket til krig.

Kjøp Historiens Vendepunkter

Historie: Fantastisk bokserie tar deg med til historiens avgjørende hendelser. Få første bind nå for kr 20 - og spar kr 209.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Historie. Påmelding her

Gallup

Illustrert Vitenskap

Quiz: Tre kjappe om fortidens sivilisasjoner

Quiz og test: Hva vet du om fortidens sivilisasjoner? Se hva du vet med tre kjappe spørsmål.

National Geographic

Hvem fant opp aprilspøken?

Ideer: For en ivrig skøyerfant er det ingenting som overgår aprilsnarr.

Prøv Historiebladet

Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.

Ta diktatortesten

Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.