Den første romfilmen, Reisen til månen, av Georges Méliès, er fra 1902 og varer i 14 minutter. I filmen blir romfartøyet sendt av gårde med en kanon, og treffer et misfornøyd måneansikt i øyet. Første helaftens science fiction-spillefilm er den tyske Frau im Mond (Kvinnen i månen) fra 1929.
Filmen huskes mer for de visuelle effektene og inspirasjonen fra virkelighetens forskning enn for handlingen. Filmens måneferd blir for eksempel gjort i et romfartøy med flere bæreraketter som frigjør den fra jordens tyngdekraft – akkurat slik det langt senere kom til å foregå i virkeligheten.
Nytt blad: Historie nr. 8 er i salg nå. Les bl.a. om millioner av tyske barn som ble tatt opp i Hitlerjugend og hjernevasket til krig.
Historie: Fantastisk bokserie tar deg med til historiens avgjørende hendelser. Få første bind nå for kr 20 - og spar kr 209.
Quiz og test: Hva vet du om fortidens sivilisasjoner? Se hva du vet med tre kjappe spørsmål.
Ideer: For en ivrig skøyerfant er det ingenting som overgår aprilsnarr.
Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.
Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.