År 1 - 800

Hvor stammer de sju dødssyndene fra?

Er de sju dødssyndene nevnt i Bibelen?

Fråtseri var en dødssynd – og dermed en direkte billett til helvete.
Bridgeman
Fråtseri var en dødssynd – og dermed en direkte billett til helvete.

I Bibelen står det ingenting spesifikt om dødssynder, ei heller noen tallfesting av synder. Det nærmeste skriften kommer er «seks er de ting som Herren hater, og sju de ting han har avsky for», i Salomos ordspråk. Teksten nevner en rekke synder, som hovmodige øyne, svikefull tunge, hender som utøser uskyldig blod, sinn som legger onde planer, falske vitner som farer med løgner og volder strid mellom brødre.

På slutten av 300-tallet utarbeidet den greske munken Evagrius Ponticus en liste over de åtte verste syndene, og 200 år senere forkortet pave Gregor 1. syndene til de sju vi kjenner i dag. Dersom en kristen begikk en av disse såkalte kardinalsyndene, forsvant – ifølge den katolske kirke – alt håp om fremtidig frelse.

I løpet av 1300-tallet ble Gregors sju dødssynder et populært emne for diskusjoner mellom teologer og forfattere som for eksempel Thomas Aquinas og Dante Alighieri. Dante spredte budskapet om syndene til mange flere da han beskrev dem i sin «Guddommelige komedie». Senere ble de et yndet motiv på malerier, og etter hvert kjent blant de brede lag av befolkningen.

Nytt Historie: Einstein forfulgt av nazister

Nytt blad: Les om Einstein - hånet av kolleger, jaktet på av nazister. Få historien om verdens første søkemaskin og om Stalins krigsfotograf.

To numre av Historie + Nanojakke: Bare kr 39,50.

Abonnement: Hold varmen - og les deg til kunnskap. Spar kr 719,30.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Historie. Påmelding her

Hva betyr plusset?

Historie: Plusset på Histories hjemmeside peker på et særlig verdifullt innhold for deg.

Flink konfirmant?

Diverse: Gi en historisk gave på en historisk dag – 7 nummer Historie for 299 kroner

Illustrert Vitenskap

Quiz Battle: test din viten

Quiz og test: Quiz Battle er enkelt å lære, men vanskelig å mestre.

National Geographic

Fotografiene taler for seg selv

Kultur: Bli med noen av verdens beste fotografer på reportasjetur.

Gallup