Fem hundre kilometer utenfor kysten av Irland ble det Britiske handelsskipet SS Gairsoppa torpedert av en tysk ubåt i 1941. Nå er skipsvraket påvist av bergingsselskapet Odyssey Marine, skriver BBC.
Da det gikk ned, var skipet lastet med 200 tonn sølv til en verdi av rundt 850 millioner norske kroner, noe som gjør sølvskatten til den største som noensinne er funnet på havets bunn. Det amerikanske selskapet kan derfor se frem til en klekkelig bonus når lasten er hentet opp. Odyssey Marine kan nemlig gjøre krav på 80 prosent av skattens verdi.
Nytt blad: Historie nr. 8 er i salg nå. Les bl.a. om millioner av tyske barn som ble tatt opp i Hitlerjugend og hjernevasket til krig.
Historie: Fantastisk bokserie tar deg med til historiens avgjørende hendelser. Få første bind nå for kr 20 - og spar kr 209.
Quiz og test: Hva vet du om fortidens sivilisasjoner? Se hva du vet med tre kjappe spørsmål.
Ideer: For en ivrig skøyerfant er det ingenting som overgår aprilsnarr.
Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.
Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.