Double Cross – tyske spioner ble presset inn i britisk tjeneste
Under annen verdenskrig sendte Tyskland en rekke agenter for å spionere på Storbritannia. De som ble tatt fikk to valg: å bli hengt, eller å bli dobbeltagenter.

Dobbeltagentene i britisk tjeneste brukte den tyske spionorganisasjonen Abwehrs sendeutstyr.
Om ettermiddagen 7. september 1940 ble en sov-ende mann oppdaget i en hekk utenfor landsbyen Denton, nær Northhampton i England. Da mannen krabbet fram fra hekken, fortalte han at han hadde landet med fallskjerm i nattens løp, at han var svensk – og agent for Nazi-Tyskland.
Han het Gösta Caroli og ble det første «offeret" for de britiske sikkerhetstjenestenes Double Cross System. Det betydde at agenter som var sendt til Storbritannia av Abwehr, den tyske hærens etterretningstjeneste, ble pågrepet og overtalt, alternativet var henging, til å arbeide for britene.
Navnet Double Cross (som betyr å bli lurt på engelsk) stammet fra XX-komiteen som styrte virksomheten. Den var nummerert med romertallet 20 (XX). «Med The Double Cross System styrte vi aktivt den tyske spionasjen her i landet", sa komiteens formann, John C Masterman, etter krigen.
Den første dobbeltagenten
Systemet hadde blitt opprettet av MI6/SIS, Storbritannias etterretningstjeneste
i utlandet, som i 1936 avslørte at en ingeniør fra Wales, Arthur Owens, var en tysk agent. Owens tilbød seg å samarbeide med den britiske etterretningstjenesten – men samtidig fortsette å rapportere til Abwehr. MI6 gikk med på det, og Owens ble dobbeltagent.
I årene som fulgte rapporterte Owens, via brev og under reiser, om de politiske forholdene i England til Abwehr. Han bygget også opp et delvis oppdiktet nettverk av egne agenter. Enkelte av disse tilhørte MI5. I 1939 ble Owens innkalt til Hamburg. Der fikk han treffe major Nikolaus Ritter, sjef for flyvåpenets etterretningstjeneste i Abwehr. Han ble også opplært i å ta imot og sende meddelelser via radio. Deretter ble han utstyrt med en radiosender og en kode for sine forbindelser med Tyskland.
Da annen verdenskrig brøt ut i september 1939, kontrollerte Storbritannias politi og sikkerhetstjeneste alle mistenkelige utenlandske innbyggere i landet. Mange av dem ble internert.
I slutten av juni 1940 satt omkring 11 000 utlendinger i Storbritannia i forskjellige leirer og fengsler. Den britiske etterretningstjenesten håpet at den dermed hadde klart å fange inn alle fiendtlige agenter.
Etter de tyske suksessene i 1939–40, da tyske armeer i raskt tempo okkuperte Polen, Danmark, Norge, Nederland, Belgia og Frankrike, gikk Abwehr ut fra at det ikke var bruk for spioner i Storbritannia. Britene ville kapitulere overfor Tysklands enorme overlegenhet.