På slutten av 2. verdenskrig brant jorden under nazistene. 9000 av dem forsøkte å unnslippe rettferdigheten ved å flykte til Sør-Amerika.
Med 5000 tilflyttede nazister var Argentina den største avtakeren, men Brasil, Chile og Bolivia tok også gjestfritt imot tyske nazister på flukt.
Mens mange før eller siden ble innhentet av fortiden og stilt til ansvar, klarte andre å forsvinne i mengden og leve et nytt liv på falske papirer.
1. TILKNYTNING
Sør-Amerika vrimlet av eksil-tyskere

Husene i mange argentinske byer bærer preg av eiernes tyske avstamning.
Titusenvis av tyskere utvandret til Sør-Amerika på 1800-tallet.
Mange av nybyggerne var såkalte Volga-tyskere, som på 1700-tallet var blitt invitert til Russland med spesielle privilegier.
Da privilegiene ble opphevet i andre halvdel av 1800-tallet, emigrerte spesielt mange Volga-tyskere til Argentina, som Det tyske rike knyttet sterke bånd til.
I årene frem til 2. verdenskrig samlet den tyske ambassadøren i Argentina en hard kjerne av nazister som sto klare til å hjelpe kameratene sine.
2. FORBINDELSER
Vatikanet hjalp krigsforbrytere på flukt

Vatikanet utviklet fort fluktruter for nazister som lå an til å bli dømt for krigsforbrytelser.
Fra Tyskland (1) gikk turen til Østerrike (2), der flyktningene fikk husly i klostre. Imens sørget Vatikanet i Roma (3) for falske papirer så nazistene kunne rømme, for eksempel via havnen i Genova (4).
Sterke krefter innen den katolske kirke sympatiserte med nazistene og hjalp derfor til med flukten.
Prester, med den østerrikske biskopen Alois Hudal i spissen, tilrettela fluktruter fra Tyskland til utreisehavnen, gjerne Genova i Italia.
Underveis skaffet kirkens kontakter de flyktende losji i klostre og sørget for falske papirer som nazistene senere kunne bytte ut mot ekte Røde Kors-dokumenter.
Blant de krigsforbryterne som flyktet via den ruten, var Adolf Eichmann og Josef Mengele.
3. KNOWHOW
Teknologisk viten ga adgang

Det argentinske jagerflyet Pulqui II, konstruert av tyskeren Kurt Tank, ble i sin grunnform utviklet av Focke-Wulf-fabrikkene.
Økt handel gjorde at de fleste søramerikanske land klarte seg godt gjennom 2. verdenskrig.
Etter krigen kunne landene derfor investere i bl.a. militær teknologi. De fant den nødvendige kunnskapen hos tyske vitenskapsfolk som ble invitert til Sør-Amerika.
Blant dem var flyingeniøren Kurt Tank, som hadde ledet den tyske flyfabrikken Focke-Wolfs utviklingsavdeling fra 1931 til 1945.
Etter krigen ble Tank under falskt navn ansatt hos Argentinas fremste flyprodusent, det nåværende FAdeA.
4. STORPOLITIKK
Skitne triks var etterspurt

Dokumenter viser at CIA beskyttet nazistiske krigsforbrytere. Blant annet skjulte CIA sin kunnskap om Adolf Eichmann, som angivelig ble brukt som informant.
Da den kalde krigen avløste den varme på slutten av 1940-tallet, rettet den amerikanske etterretningstjenesten søkelyset mot nazister med erfaring med skitne triks.
Nazistene ble ansatt som spioner eller til hemmelig krigføring mot USAs fiender i Sør-Amerika.
Blant de krigsforbryterne som ble hjulpet til en ny tilværelse, var den franske gestaposjefen Klaus Barbie.
Barbie slo seg ned i Bolivia, der han bl.a. hjalp CIA med å finne og drepe den marxistiske revolusjonslederen Che Guevara.
5. MILJØ
Fascisme var på moten

Perón ble valgt på et program som bl.a. gikk ut på å industrialisere Argentina.
Mange i Sør-Amerika sympatiserte med fascismen. Benito Mussolinis italienske variant var spesielt populær.
I Argentina kom offiser Juan Perón til makten i 1946. I det første året av 2. verdenskrig tjenestegjorde Perón som militærattaché i Italia, og oppholdet inspirerte til den spesielle varianten av ideologien som er kjent som peronismen.
Gjennom sine diplomater og etterretningsvesenet hjalp Perón aktivt nazister med å flykte fra Tyskland til Argentina, der de bl.a. skal ha blitt ansatt i sikkerhetstjenesten.