I 1935 stiftet nazistene organisasjonen Ahnenerbe (forfedrearv) med SS-lederen Heinrich Himmler i spissen.
Målet med organisasjonen var å bevise at det germanske folket var etterkommere av den ariske rasen.
Ahnenerbes arkeologer prøvde bl.a. å finne bevisene i Bulgaria, Tibet og Island.
Spesielt Island var av stor interesse for nazistene, som mente at øya var stedet der det mytiske Thule hadde ligget – og hvor den ariske rasen skulle være født.
Men den store ekspedisjonen som dro ut i 1938 endte uten resultater.
Ahnenerbe fant det også vanskelig å rekruttere faglærte arkeologer. De fleste medlemmene var entusiaster uten videre arkeologisk kunnskap.
Organisasjonen ble også flittig brukt til propaganda.
I 1937 fortalte Himmler at Ahnenerbes undersøkelser av moselik fra jernalderen beviste at man alltid hadde prøvd å utrydde de homoseksuelle.
Dette “vitenskapelige faktum” ble senere brukt som argument for å sende dem til konsentrasjonsleirer.
Da nazistene invaderte Polen i 1939, ble arkeologer sendt til landet for å bevise at tyskere hadde bodd her i forhistorisk tid og at Tyskland dermed hadde et legitimt krav på de erobrede områdene.