Det var en tidlig julimorgen i Vest-Berlin 1952. Advokaten Walter Linse hadde akkurat kommet ut av huset sitt da en mann spurte om han hadde fyr.
I neste sekund ble han angrepet av flere menn som overmannet ham og tvang ham inn i en bil. Deretter ble han fraktet til Øst-Berlin og videre til det hemmelige Stasi-fengselet i bydelen Hohenschönhausen.
Den 49 år gamle Linse ble kidnappet fordi han sto for planleggingen av en stor konferanse om DDR-regimets brudd på menneskerettighetene. Det fikk DDRs makthavere til å beordre Linse stoppet.
Høyt sikret
I seks måneder satt Walter Linse varetektsfengslet i det toppsikrede fengselet i Hohenschönhausen.
Ingen visste om at fengselet eksisterte, og Linse var helt avskåret fra omverdenen. Dag og natt ble han avhørt av sikkerhetspolitiet (Stasi).
De eneste menneskene han hadde kontakt med foruten avhørslederne, var to fanger han delte celle med. Medfangene arbeidet imidlertid for Stasi, og alt de snakket om ble tatt opp med skjulte mikrofoner.
Ingenting var overlatt til tilfeldighetene i fengselet, som forble en av DDR-regimets best bevarte hemmeligheter frem til Berlinmuren falt i 1989.