I april 1937 fikk en av Hitlers nærmeste medarbeidere, Martin Bormann, en lys idé. Han ville bygge et “tehus” på toppen av Kehlstein-fjellet i Obersalzberg-området i de bayerske Alpene, og gi det i gave til Hitler.
Tehusets plassering i 1834 meters høyde fikk senere de allierte styrkene til å gi det navnet “Ørneredet”.
11 år tidligere hadde Hitler leid og senere kjøpt en hytte, Berghof, i området. Her slappet Føreren av, og det var blant annet her han skrev andre halvdel av kampskriftet “Mein Kampf”.
Like etter nazistenes maktovertakelse i 1933 ble det reist et kjempemessig kompleks av luksuriøse ferieboliger for regimets toppfolk rundt Hitlers Berghof-hytte.
Martin Bormann sto for byggingen. Han sørget for å få de fleste gårdene og privathusene som allerede fantes i området, jevnet med jorden. Hele området ble deretter avsperret og inndelt i tre forskjellige sikkerhetssoner, der det krevdes adgangssedler for å komme inn.
Hitler var imidlertid ikke særlig fornøyd med at det fredelige feriestedet hans ble endret på den måten. For å blidgjøre Hitler anla Bormann et nett av vakre stier og bygde et lysthus på Mooslahnerkopf nedenfor Berghof.
Lysthuset sto ferdig høsten 1937 og ble en stor suksess. Når Hitler oppholdt seg i Berghof, besøkte han det nesten daglig, og det ble et yndet utfluktsmål for nazilederne.