Egyptisk mumie hadde moderne tatoveringer

Arkeologer har funnet den første egyptiske mumien med gjenkjennelige tatoveringer i stedet for abstrakte tegn.

Overalt på mumien sitter tatoveringer med symbolsk betydning. Tatoveringer av bavianer pryder kvinnens hals.

© Institut Francais D'archeologie Orientale

For 3000 år siden ble en egyptisk prestinne eller danser tatovert med rundt 30 hellige kyr, slanger og andre motiver med stor symbolsk betydning i faraoenes rike.

Skannet med samme metode som Ötzi

Arkeolog Anne Austin fra Stanford University oppdaget tatoveringene da hun skannet en kvinnelig mumie fra ruinbyen Deir el-Medina med de samme nye og avanserte metodene som ble brukt til å undersøke ismannen Ötzi.

Først trodde Austin at noen hadde tegnet på mumien i forbindelse med begravelses-seremonien. Men undersøkelsene avslørte at det dreide seg om tatoveringer dypt i huden – og at tatoveringene ikke var mystiske og abstrakte slik de var på alle andre egyptiske mumier forskerne har hatt anledning til å studere.

Bare et fåtall av kvinnens mange tatoveringer har så langt blitt identifisert – den knusktørre

og rynkete huden gjør det vanskelig og tidkrevende å studere henne.

© Institut Francais D'archeologie Orientale

Tatoveringene hadde symbolsk betydning

På hals, skulder og rygg sitter Horus’ øye – symbolet på hell og kongemaktens beskyttelse.

Venstre arm er dekket med kyr – symbolet på Hathor, gudinne for kjærlighet og moderskap.

Hoften prydes av en lotusblomst – egypternes symbol på solen og skapelsen.

Bare kvinner ble tatovert

Morsomt nok har vi bare funnet kvinner med tatoveringer, ingen menn. Vi er spent på å se om det fortsetter slik etter hvert som vi finner flere tatoveringer», sier Anne Austin.