Funn avslører fargerike terrakottakrigere

Ved byen Xi'an har arkeologer funnet 114 terrakottakrigere som fremdeles har de opprinnelige fargene intakt.

Forskere har tidligere rekonstruert fargerike krigere. Foto av de nye funnene er ikke frigitt.

Ifølge utgravningsleder Xu Weihong hadde de to meter høye soldatene grønne, hvite eller rosa ansikter og brune eller svarte øyne. Alle terrakottakrigerne var opprinnelig i farger, men i de fleste tilfeller har fargene nå falmet.

De fargerike krigerne ble oppdaget da forskerne undersøkte et 200 m² stort område inne i det enorme gravkomplekset som tilhørte Kinas første keiser. I motsetning til mange av de tidligere funnene var de nye figurene knust, og viste tegn på brann. En teori er at graven ble påtent etter den forhatte keiserens død, og at den rasende befolkningen gikk til angrep på deler av den enorme terrakottahæren.

Utgravningen av komplekset begynte i 1974. Det antas å romme rundt 8000 leirfigurer. Til nå er tusen soldater og hester gravd ut og restaurert.