Sjørøver ble hengt og etterlatt på et jorde
Funnet av et mer enn 500 år gammelt skjelett har nå vist seg å være levningene av en sjørøver som ble hengt ved havna i byen.

Arkeologer fant det medtatte skjelettet under en utgravning i 2015. Her kan du se en digital rekonstruksjon av kraniet og ansiktet.
I fjor fant arkeologer restene av et skjelett fra et menneske i forbindelse med gravearbeid på en skole i Edinburgh.
Nå er levningene datert til 1500-1600-tallet ved hjelp av karbon 14-metoden. Ekspertene har også kommet frem til at den døde var pirat, for ut fra skjelettets dårlige tilstand og funnstedet er personen ifølge arkeologer fra gruppen AOC Archaeology blitt drept og deretter kastet på et jorde.
Hengt pirat til skrekk og advarsel
Jordet lå like ved havna i Newhaven, der det på den tiden sto en galge som ble brukt til å henge sjørøvere.
Derfor mener arkeologene at den døde høyst sannsynlig er hengt for sjørøveri og deretter lagt til fritt skue på et jorde ved sjøen.
På den måten fungerte han som skremsel for nyankomne sjørøvere. Den krenkende begravelsen tyder også på manglende relasjoner i området.
Fantomtegneren Hayley Fisher har rekonstruert sjørøverens skalle og ansikt, og anslår at han var rundt 50 år.
Skotske pirater spredte frykt
Sir Barton spredte frykt i 1500-tallets England.
Kaptein Kidd røvet utallige skip på slutten av 1600-tallet.
Kaptein Greaves’ bande herjet Karibia i 1670-årene.