Romerriket: Bleket huden med gift
Skjønnhetsrutiner var en del av hverdagen for romerske kvinner. Særlig overklassen og prostituerte var storforbrukere av pudder, rouge, parfyme og øyenskygge.
Rike kvinner foretrakk at huden var blek, fordi hvit hud viste at de ikke behøvde arbeide eller ferdes utendørs.
Den ettertraktede bleke kuløren oppnådde kvinnene ved å smøre en krem som inneholdt bly, et giftig tungmetall, i ansiktet. For å se friske ut brukte kvinnene et strøk av rouge laget av planter eller mineraler.
I likhet med annet praktisk arbeid overlot overklassens kvinner sminkingen til slaver, i dette tilfellet spesialutdannede kvinner som ble kalt cosmetae.
Prostituerte brukte kraftigere sminke enn overklassens kvinner. Sminken deres var dessuten ofte av dårlig kvalitet og luktet.
Fordel: Skjønnhet ga høyere status. Kvinnene fikk velvære og status gjennom skjønnhet, som også var en måte å uttrykke personligheten.
Ulempe: Sminke var farlig for helsen. Mange ingredienser var giftige for hud og kropp. Det gjaldt særlig bly, som fantes i flere produkter.