Ed Lacey/Popperfoto/Getty Images

Hvem løp først 100 m på under 10 sekunder?

Under De olympiske lekene i den tynne lufta i Mexico City i 1968 presterte amerikanske Jim Hines det utrolige å løpe 100 meter på under 10 sekunder - en rekord som først ble offisielt slått 15 år senere.

Den første mannen som gjennomførte en 100-meter på under 10 sekunder – og dermed brøt en av friidrettens gylne grenser – var amerikanske Jim Hines.

Det historiske løpet fant sted under De olympiske leker i 1968 i Mexico City, der Hines ble verdens raskeste mann med en tid på 9,95 sekunder.

VIDEO – Se Jim Hines komme under 10 sekunder i 1968:

Senere i samme OL gjennomførte Jim Hines de siste 100 meterne i mennenes 4 x 100 meter stafett på utrolige 8,2 sekunder.

Men i motsetning til en vanlig 100-meters sprint ble denne tiden oppnådd med en såkalt flyvende start, der Hines allerede var oppe i fart da han fikk stafettpinnen og startet på de siste 100 meterne mot mållinjen.

Hines' rekord var kontroversiell

Hines’ rekord var likevel ikke uten kontroverser. Amerikanske Bob Hayes hadde allerede løpt 100 meter på 9,9 sekunder fem år tidligere.

Men han hadde hatt en medvind som var over de 2 m/s som Det internasjonale friidrettsforbundet (IAAF) tillot.

Dessuten foretok IAAF i 1977 en regelendring som slettet tidligere rekorder målt med håndholdte stoppeklokker.

Dermed fikk seks andre menn som etter 1968 hadde slått Hines’ tid slettet sine tider, og Hines sto som eneste rekordholder fordi han var den eneste med en maskinmålt tid.

Hines’ tid ble først slått av Calvin Smith med 9,93 sekunder i 1983.

VIDEO – Se Calvin Smith overta verdensrekorden i 1983: