Den nye forskningen ble publisert i en artikkel i tidsskriftet Nature. Her konkluderte de tyske forskerne fra det tyske arkeologiske instituttet i Berlin med at hendene stammer fra elleve menn og én kvinne, og de var «myke og fleksible», noe som tyder på at de ble fjernet før eller flere dager etter at rigor mortis inntraff. Det er derfor ikke usannsynlig at det var levende personer som mistet hånden.
Forskerne kunne også slå fast at det bare var hender fra høyre arm, som var kuttet svært nøyaktig fra samme sted ved håndleddet. Noe som tyder på at det foregikk kontrollert og med en klar hensikt.
Forskerne mener at hendene trolig stammer fra faraoens fiender, eventuelt krigsfanger, og at de blir kuttet av «under eller kort tid før en seremoni». Hendene hadde blitt plassert «med spredte fingre og håndflaten ned», så forskerne mener de ble vist frem under en offentlig seremoni som skulle understreke faraoens styrke.
Grusom tradisjon fortsatte
Forskere har lenge mistenkt at det var hyksosfolket som introduserte egypterne for å ta fysiske trofeer fra fiendene sine. Det er fra rundt deres regjeringstid at relieffer med avhugde hender begynner å dukke opp.
Hyksosfolket stammet fra Levanten rundt dagens Syria og okkuperte deler av Egypt på 1600-tallet f.Kr., hvor de startet sitt eget dynasti. De var de første utenlandske herskerne i Egypt, men regjerte bare i den nordlige delen av landet og var nesten konstant i krig med de tradisjonelle faraoene som fortsatt hersket fra Theben i det sørlige Egypt.
De tapte til slutt for farao Ahmose 1. rundt 1530 f.Kr., noe som ble starten på Det nye riket, Egypts mektigste epoke. Imidlertid fortsetter avbildninger av avhugde hender, noe som tyder på at dette var en tradisjon egypterne ikke kastet ut sammen med de fremmede erobrerne.