Ekteskap mellom bror og søster var alminnelig blant de kongelige i Egypt, og familiære vielser var spesielt populære i det 18. dynasti (1550-1292 f.Kr.).
Innavl har utvilsomt hatt følger for avkommet, og flere faraoer har karakteristiske tegn på innavl som avlangt ansikt, kvinnelige trekk og diverse skavanker.
Farao Akhnaton, som regjerte i årene 1378-1362 f.Kr., er f.eks. avbildet med et avlangt, feminint ansikt, bryster og en liten kulemage.
Den største studien på området ble foretatt i 2015, da i alt 259 egyptiske mumier ble undersøkt.
Her kom det bl.a. frem at mumier av de kongelige familiene varierte mye mindre i høyden enn blant den brede egyptiske befolkning, noe som er et typisk tegn på innavl.
Forskjellige faraoer ble også vurdert på en innavl-skala. Her skåret farao Amonhotep 1 høyest, da han skulle være resultatet av tre generasjoners innavl.
Også Tutankhamon skulle være plaget av innavl som bl.a. ga den unge faraoen klumpfot.