I vår tid kan en tur til tatovøren bli en smertefull affære for mange, men det var nok verre i steinalderen. Amerikanske forskere undersøkte noen gamle kalkunbein fra staten Tennessee som arkeologer hittil hadde trodd ble brukt av indianske medisinmenn, men undersøkelser avslørte at de hadde blitt brukt som tatoveringsverktøy.
Redskapene ble fremstilt ved å slipe og skjære i kalkunbein, og restene av fargestoffer på dem har hittil blitt datert til å være et sted mellom 5520 og 3620 år gamle. Hvis dateringen viser seg å være riktig, ble kalkunbeina brukt til å fremstille verdens eldste tatoveringer med.
Hittil har ismannen Ötzi båret de eldste tegnene på at våre forfedre fikk seg tatoveringer. Ötzi levde i Alpene for 5300 til 5100 år siden.