Romas største gladiatorskole får nytt liv
En berømt gladiatorskole som leverte stridende til Colosseum, blir åpnet igjen. Kuwait har tilbudt seg å finansiere tunnelen mellom skolen og Colosseum, så nå er finansieringen så godt som klar til å få gjenåpnet gladiatorenes gamle treningsleir.

Vil finansiere gladiatortunnelen
Romas myndigheter ønsker å gjenskape en del av byens historie - en gladiatorskole samt tunnelen mellom skolen og Colosseum, der de blodige og brutale gladiatorkampene fant sted. For tiden jobber man med å skaffe tilstrekkelige midler til prosjektet.
"Vi er for tiden i dialog med Kuwait, ett av flere land som har vist interesse for å investere i Romas kulturarv," sier en talsperson for Romas myndigheter til den britiske avisen Telegraph.
Myndighetene i Kuwait vil gjerne finansiere tunnelen, men Roma mangler fortsatt penger til å kunne realisere målet om å restaurere treningsskolen som ligger i forlengelsen av Tunnelen.
I svært dårlig stand
Treningsskolen, som ble kalt Ludus Magnus, ligger i dag mellom Colosseum og to svært tett trafikkerte veier. I en fersk rapport om Romas kulturarv fastslo rådspurte eksperter at Ludus Magnus er i så dårlig forfatning at det ikke står i noe forhold til de flere tusen menneskene som daglig besøke ruinene.