Romerske soldater drepte ung jente
En grav med skjelettet av en ung jente som sannsynligvis ble drept av romerske soldater for nesten 2000 år siden, er funnet i Kent i Sør-England.

Den unge jenta ble kastet i graven med ansiktet ned og den ene foten stikkende ut. Nær graven ble det funnet utstyr fra en romersk kavalerienhet.
Piken var mellom 16 og 20 år da hun døde og ble funnet med et kraftig sverd- eller spydstikk i bakhodet:
«Ut fra inngangssåret å dømme knelte hun på dødstidspunktet», sier Paul Wilkinson, direktør for SWAT Archaeology, som sto bak utgravningen.
Ifølge Wilkinson ble liket av jenta kastet i en provisorisk grav etter drapet. Gjenstander funnet nær graven får eksperter til å anta at jenta var lokal, og at drapet skjedde rundt år 50 – bare noen år etter romernes invasjon av Britannia. I nærheten ligger det en romersk leir som drapsmennene muligens kom fra.
«Jenta var til nytte for dem mens de kamperte, men da de dro videre, ble hun en belastning, og de drepte henne», mener Wilkinson.
Skjelettet vil nå bli begravd på ny der det ble funnet.