Frank McGrath

Nytt supermarked har vikinger i kjelleren

En tur på supermarkedet kan være en historisk oplevelse i Dublin. Jorden i sentrum av den irske hovedstaden er så stinn av fortidsminner at byggherrene må tenke i helt nye baner.

Den nye Lidl-butikken i Irlands hovedstad Dublin har mer enn ketchup og pasta i gang 4. Gjennom et tommetykt pleksiglass kan kundene se ned på restene av et vikinghus.

Da forretningen ble bygget i 2020 tilkalte den tyskeide billigkjeden irske arkeologer da de første gamle steinene dukket opp på byggeplassen.

Steinene viste seg å tilhøre et hus fra 1000-tallet - den gang vikinger kontrollerte østkysten av Irland.

Bli med arkeologene på jobb under supermarkedet.

Sammen med arkeologene klekket Lidl ut en plan for hvordan huset kunne bevares uten å bli skjult for offentligheten.

Løsningen ble pleksiglass, som gjør at kundene kan få et glimt av vikingtiden. Flere steder i forretningen består gulvet av pleksiglass, og fantasien får mulighet for å utfolde seg.

Mens handlekurven fylles kan kundene fundere på om det var akkurat her at herr og fru viking satt og kardet ull eller slipte stridsøksen i de mørke vinterdagene.

Mange kunder stopper for å ta bilde av herr og fru Vikings hus under supermarkedet.

© Frank McGrath

Arkeologene mener at det var såkalte hiberno-norse (etterkommere av vikinger som giftet seg med innfødte) som bygget huset i Lidls kjeller.

De fremhever også løsningen som en fremtidig modell for hvordan skatter i Dublins undergrunn kan bevares i fremtiden.