Ifølge den nye forskningen reiste Thyra flere runesteiner selv og hadde sin egen maktbase i Sør-Jylland.
"Det var ikke bare Gorm som var konge. Jeg tror han var konge fordi han var gift med Thyra", sier Adam Bak, som er museumsinspektør på Kongernes Jelling.
Runesteinene ble 3D-skannet
Den nye forskningen er basert på grundige 3D-skanninger av syv runesteiner, deriblant den berømte runesteinen i Jelling.
Formålet var å finne ut akkurat hvem som hadde vært runerister på de forskjellige steinene, dvs. hvem som hadde ført meiselen.
Runenes form, dybde og språket på steinene ble sammenlignet. Ved hjelp av spesielle målinger kan analysene avsløre i hvilken rytme runene ble ristet og i hvilken vinkel meiselen ble holdt. Ved å sammenligne resultatene er det mulig å finne individuelle trekk som går igjen på ulike runesteiner og som derfor sannsynligvis er laget av samme runerister.
Forskerne konkluderte med at både den store runesteinen i Jelling og to andre runesteiner på Jylland som nevner en Thyra, er laget av runeristeren Ravnunge-Tue.
Han er en av de få danske runeristerne vi kjenner navnet på fordi han ristet den såkalte Læborg-steinen:
"Ravnunge-Tue ristet disse runer etter Thyra, sin dronning."
Det har lenge vært spekulert i om dette var den samme Thyra som ble Gorms dronning. Men i vikingtiden kunne dronning også bety "frue" eller "herskerinne", og dessuten var Thyra et vanlig navn, så det var umulig å si noe med sikkerhet - før nå.
"Nå er det bare en veldig liten rest av sannsynlighet for at det ikke er den samme Thyra som er nevnt på de to runesteinene", forteller Lisbeth Imer, runolog ved Nationalmuseet.
Siden både den kongelige Jellingsteinen og runesteinene på Jylland er laget av de samme runeristeren, tyder alt på at den Thyra som hadde makt til å reise runesteiner på Jylland, senere ble den berømte dronning Thyra. Og at Ravnunge-Tue var hennes personlige runerister.
Mannen bak verdens mest berømte runestein er funnet
Også på Kongernes Jelling er begeistringen stor:
"Vi har funnet kunstneren som har laget verdens mest berømte runestein. Og det er noe av det viktigste vi har fått vite på mange, mange tiår", sier museumsinspektør Adam Bak til dr.dk.
De nye resultatene innebærer at Thyra er nevnt på i alt fire runesteiner. Det er mer enn noen annen person i vikingtiden.
"Det betyr at dronning Thyra var langt viktigere enn vi tidligere har vært klar over. Hun kom sannsynligvis fra en finere og eldre familie enn Gorm den gamle", sier Imer til Ritzau.
De banebrytende forskningsresultatene publiseres i det anerkjente tidsskriftet Antiquity 11. oktober.