En hittil ukjent dinosaur som ser ut til å være i familie med Tyrannosaurus rex, har blitt funnet i Argentina. Den har fått navnet Llukalkan aliocranianus, som betyr “den som inngir frykt”.
Og den har nok ikke vært hyggelig å komme i clinch med, mener arkeologene.
Med en fem meter lang kropp og et kraftig hode fylt med skarpe tenner må den kjøttetende dinosauren ha sett ganske fryktinngytende ut når den gikk på jakt i Sør-Amerika for omtrent 89 mill. år siden.
Ifølge Journal of Vertebrate Paleontology er dyrets kranium fremdeles så godt bevart at man har funnet mellomøreknokkelen. Ved å studere knokkelen har forskerne kommet frem til at Llukalkan aliocranianus hadde en – for dinosaurer – god hørsel. Forskerne mener at en velutviklet hørsel trolig har gitt rovdyret en stor fordel under jakten på byttedyr.