Kamikaze-flaggermus skulle bombe Japan
Under andre verdenskrig arbeidet amerikanske forskere med en vanvittig idé. Militærfly skulle slippe millioner av flaggermus ut over Japan. Bevæpnet med bomber ville de små dyrene deretter fly ut og sette storbyer og industriområder i flammer.

Den 7. desember 1941 var tannlegen Lytle Adams på ferie i det sørvestlige USA. Adams hadde nettopp besøkt Carlsbad-hulene i New Mexico, der millioner av flaggermus hver kveld fløy ut for å fange og ete insekter.
På vei hjem mot hotellet sitt hørte tannlegen på bilradioen nyheten om Japans angrep på USAs flåtebase Pearl Harbor på Hawaii.
I likhet med millioner av amerikanere var Adams sjokkert over det japanske angrepet, og da han kom hjem fra ferieturen satte tannlegen seg derfor straks til tegnebordet.
Her utviklet han i løpet av de neste månedene en utrolig idé: Millioner av flaggermus – bevæpnet med tidsinnstilte brannbomber – skulle hevne angrepet.
Adams forestilte seg at hver flaggermus måtte ha en minibombe festet på brystet. Deretter skulle flaggermusene slippes ut fra bombefly over Tokyo eller et av fiendens enorme industriområder.
Slippet over Japan måtte skje i de tidlige morgentimene. Håpet var at flaggermusene naturlig ville søke inn under de nærmeste hustakene for å sove.
Tidsinnstilte detonatorer skulle deretter antenne de små bombene og tusenvis av branner kom til å bryte ut samtidig overalt i Japans bygninger av tre og papir.
Adams sendte ideen sin til Det hvite hus i Washington, der den nådde president Franklin D. Roosevelts bord våren 1942. Den begeistrede presidenten godkjente ideen i et memo til hæren: “Selv om ideen virker fullstendig sprø, er den verd å undersøke.”