Kineserne var et sløvt folk
Fra oktober 1922 til mars 1923 reiste Einstein rundt i Asia. Her gjorde han seg opp flere negative meninger om folkeslagene han møtte. For eksempel noterte han i dagboken sin at kineserne var et “skittent og sløvt folk”, og at “det vil være en skam hvis kineserne erstatter alle andre raser. For oss er bare tanken uendelig trist”.
Barna var uten ånd
Han hang seg dessuten opp i at kineserne satt på huk når de spiste – akkurat som når “europeerne gjør sitt fornødne i skogen”, og at kinesiske barn var helt uten ånd. Synspunktene står i kontrast til offentlighetens bilde av Einstein, der fysikeren fremstår som en som kjempet aktivt mot rasisme.
Avsløringene har vakt debatt om hvorvidt fysikeren selv hadde rasistiske holdninger, og om historiske personer i det hele tatt kan “dømmes” ut fra dagens moral. Bøkene er utgitt med tittelen ”The Travel Diraries of Albert Einstein”.
Einstein regnes i dag som en av 1900-tallets største vitenskapsmenn. I 1915 publiserte han sin relativitetsteori, som blant annet forklarer uregelmessigheten i planeten Merkurs banebevegelse.